32 728 30 84
Pn. - Pt. 8:00 - 22:00   Sb. - Nd. 10:00 - 16:00
Pn. - Pt. 8:00 - 22:00
Sb. - Nd. 10:00 - 16:00
1.
Wylot
Przylot
Data wylotu
 
Data powrotu
 
X
W obie strony
dodaj trasę
usuń ostatnią
Pasażerowie
 
Dorośli:
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Dzieci (2-12):
0
1
2
3
4
5
Niemowlęta (0-2):
0
1
2
3
4
zapisz i zamknij
Opcja lotu
Air lines
Klasa serwisowa
Air lines
Preferowane linie
Air lines
Zamknij
W obie strony, Ekonomiczna

Jak nie obrazić mieszkańców w ich kraju – kultura podróży.

2017-03-06Coraz więcej osób za swoją pasję uważa podróżowanie. Znajdując się w odmiennych kręgach kulturowych, nie zawsze jednak wiadomo jak się zachować. Przed każdą podróżą warto poznać zwyczaje państwa, które planujemy odwiedzić, by oszczędzić sobie nieprzyjemności związanych z popełnieniem faux pas.  
 
Znane przysłowie mówi, że tyle światów, ile różnych kultur. Dlatego wybierając się na zagraniczne wojaże, powinniśmy pamiętać, że wystarczy jeden nietrafiony gest, by wywołać na twarzy obcokrajowca sympatyczną reakcję, albo wyraz politowania. To od turysty zależy, jak chce być potraktowany. Jeśli nie przyswoimy niezbędnej wiedzy dotyczącej zwyczajów obcych państw, możemy być pewni, że spotkają nas nieprzyjemne reakcje ze strony 
tzw. lokalesów.  Należy bowiem pamiętać, że w trakcie podróżowania niezwykłe znaczenie ma nie tylko nasza mowa werbalna, ale także niewerbalna. O ile w tej pierwszej łatwiej o refleksję i zadumę nad przedsięwziętym działaniem, tak w kwestiach mowy niewerbalnej, nie jest już tak prosto. Oto kilka podstawowych błędów takiej komunikacji w miejscach, które wcale nie są drugim końcem świata.GrecjaW Grecji za gest wszystko jest dobrze (kciuk podniesiony w górę) może nas spotkać niemiła niespodzianka w postaci awantury, bądź bijatyki. Gest ten bowiem przez Greków uważany jest za poważną zniewagę (takie same konotacje ma również w Rosji, w krajach Bliskiego Wschodu, Australii, Afryce Zachodniej oraz na Sardynii). Negatywny wydźwięk ma również uniesiona dłoń z rozłożonymi palcami. U nas jest to przekaz mający za zadanie zażegnanie konfliktu i uspokojenie interlokutora, w Grecji jednak jest poważną obrazą. Warto przy tym pamiętać, że grecka natura jest raczej temperamentna, łatwo tam o gwałtowną reakcję.

 


Wielka Brytania 
W Wielkiej Brytanii na podobne nieprzyjemności możemy się narazić używając gestu  victoria (dwa palce podniesione do góry).  Jeśli bowiem  zewnętrzną stronę dłoni skierujemy przodem do odbiorcy, będzie to znaczyło tyle samo, co w Polsce pokazanie środkowego palca. Dlatego należy zachować szczególną ostrożność w sytuacjach tzw. knajpianych i nie zamawiać w ten sposób drinków. W Anglii należy również uważać, by unikać trzymania rąk w kieszeni, bo jest to uważane za szczególnie nietaktowne. Pamiętajmy o tym zwłaszcza w trakcie rozmowy, gdyż możemy mieć pewność, że takie zachowanie zostanie odczytane jako wyraz braku szacunku. 
 
Warto także zwrócić uwagę na różnice w zachowaniu przy stole. W Wielkiej Brytanii za przejaw dobrego wychowania w trakcie oczekiwania na posiłek, uznaje się trzymanie rąk na kolanach. Jeśli zależy nam na jak największej asymilacji z tamtejszym zjawiskiem kulturowym, powinniśmy również pamiętać, by jedząc zupę spijać esencję bokiem łyżki, a nie przodem - jak ma to miejsce w Polsce. Nie powinno nas też zdziwić wliczenie napiwku do ceny posiłku - w UK to powszechna praktyka.  
 
 


Hiszpania


 
W Hiszpanii na światło dzienne wychodzi stara prawda, że niezwykle ważna w codziennej komunikacji jest wiedza nad specyfiką odległości interpersonalnej. Jadąc do Hiszpanii musimy być przygotowani, że spotka nas żywiołowa natura, często skracająca dystans osobisty, bardzo emotywna i bezpośrednia w swoim wyrazie. Nie może nas zatem dziwić głośność i duża gestykulacyjność w sytuacjach społecznych. Gdy jednego wieczora poznamy Hiszpana w hotelowej restauracji, na drugi dzień może nas obdarować pocałunkiem i fakt ten nie powinien być potraktowane przez Polki jako napastliwość. Mamy tutaj więc sytuację zgoła inną, niż w Europie Północnej (zwłaszcza w Anglii i Skandynawii), gdzie poszanowanie dystansu osobistego i skrupulatne przestrzeganie własnych granic jest niezwykle istotne.  
 
 


Francja 
We Francji powinniśmy być szczególnie czujni w gestach wykonywanych w sytuacjach kulinarnych. Dla Francuzów kuchnia ma duże znaczenie, dlatego nigdy nie powinniśmy spożywać pokarmu idąc ulicą. Francuzi uwielbiają się rozkoszować spożywanymi posiłkami, dlatego jakikolwiek pośpiech w tym zakresie uznawany jest jako brak wychowania. Ma to odniesienie również w restauracjach, dlatego zanim ktoś nie powie przy naszym stole: ,,bon appetit”, dotknięcie sztućców uważane jest za poważny nietakt. Należy także pamiętać, że we Francji (podobnie jak w Belgii) ,,znak ok” (charakterystyczne kółeczko utworzone z palca wskazującego i kciuka) uznawane jest za gest niezwykle negatywny. Dlatego nade wszystko nie chwalmy w ten sposób jedzenia! 


 

Portugalia


 
W Portugalii musimy pamiętać, żeby nigdy nie prosić o przyprawy, gdyż kucharze są bardzo szanowani, a taka prośba zostanie uznana za zniewagę i obrazę ich kunsztu. Lepiej zatem zjeść coś nieprzyprawionego, niż narażać się na nieprzyjemności. Pamiętajmy również, że Portugalczycy, podobnie jak Hiszpanie i Włosi, wyznają zasadę spóźniania się, więc nietaktem jest pojawianie się w miejscu umówionego spotkania punktualnie. W przeciwieństwie jednak do innych mieszkańców obszarów śródziemnomorskich, nie lubią gestykulować i dlatego, aby dobrze się z nimi komunikować, lepiej nie sprawiać wrażenia zbytnio pobudzonego. Mogą to odebrać jako wyraz zdenerwowania. Gdy idziemy do portugalskiego domu, zawsze weźmy ze sobą jakiś upominek, bo zwraca się na to dużą uwagę. Przyjście z pustymi rękoma zostanie odebrane jako brak wychowania. Pamiętajmy również, by nigdy nie porównywać Portugalczyków z Hiszpanami, są na tym punkcie bardzo przewrażliwieni! 

 


WłochyWe Włoszech musimy pamiętać, żeby dłonie w trakcie posiłku zawsze trzymać na stole, a makaron nawijać tylko na widelec (bez pomocy łyżki). Nie należy pakować prezentów w czarne opakowania, gdyż we Włoszech ma to szczególnie silne konotacje żałobne. Pamiętajmy również, że Włochy są państwem, w którym daje się najdroższe prezenty. Tani upominek zostanie odebrany jako obraza i demonstracja braku szacunku. Pamiętajmy ponadto, by we Włoszech zawsze patrzeć rozmówcy prosto w oczy i nie bójmy się skracania dystansu. Włosi uwielbiają ludzi przytulać, obejmować i całować. Osoba, która się przed tym wzbrania, odbierana jest jako postać niesympatyczna i nieprzychylna ludziom. Co ciekawe, owe społeczne spoufalanie się ma odniesienie również do mężczyzn, co potwierdzą fakt, że we Włoszech widok dwóch przytulających się na ulicy mężczyzn nikogo nie dziwi i uznawany jest za jak najbardziej naturalny.  
RosjaW Rosji należy zwrócić szczególna uwagę, by nie fotografować budynków administracji publicznej lub przestrzeni wojskowych, gdyż mogą nas spotkać nieprzyjemności (podobnie w Azji Środkowej i Afryce). Gdy jesteśmy w Rosji pamiętajmy również, by dawać nieparzystą liczbę kwiatków napotkanej sympatii, bowiem ten skądinąd miły gest, może być odebrany jako nietakt (parzysta liczba kwiatków zarezerwowana jest tylko na pogrzeby!)  
Kraje arabskie
W krajach arabskich ,,nawiązywanie łączności z drugim człowiekiem” poprzez dotykanie go lewą dłonią, jest traktowane jako faux paux. Ta dłoń służy do higieny i uważana jest za nieczystą.  Nie wolno trzymać pokarmu w lewej dłoni, ani niczego tą dłonią przekazywać drugiej osobie, bo zarówno w krajach muzułmańskich jak i hinduistycznych jest to uważane za celową zniewagę. Również gest pokazywania stóp może skutkować społecznym wykluczeniem. Podeszwa stopy, poprzez nieustanny kontakt z podłożem, jest wiecznie zabrudzona i - w mniemaniu muzułmanów - pokazywanie tego niehigienicznego aspektu ludzkiej natury jest wyrazem pogardy i wielkiej obrazy. Należy także pamiętać, że w krajach Bliskiego Wschodu publiczne okazywanie sobie uczuć przez np. pocałunki czy przytulanie jest bardzo źle postrzegane. Dlatego nawet jeśli jedziemy do popularnych obecnie Emiratów Arabskich (na czele ze słynnym Dubajem), lepiej powstrzymać się od wylewności w miejscach publicznych . Nie spotka nas co prawda taka kara jak w Arabii Saudyjskiej (120 batów), ale narazimy się na niepotrzebny ferment ze strony mieszkańców.   
Azja
W Azji nigdy nie uzupełniajmy napojem swojej szklanki, tylko osoby, która siedzi najbliżej nas. Jeśli nie zastosujemy się do tej rady, zostaniemy uznani za ludzi nad wyraz chytrych, a w przypadku napojów alkoholowych, za osoby  uzależnione od napojów wyskokowych. Kulturowy kolektywizm jest widoczny nie tylko w miejscach pracy, ale również przy stole: ,,zadbaj o dobro sąsiadującego biesiadnika, a on na pewno się odwdzięczy”. Pamiętaj również, żeby nigdy nie zostawiać napiwków, bo w Japonii jest to uznawane za obrazę, a w Chinach stanowi przejaw łamania prawa. 
 
Jeśli trafimy do innego azjatyckiego państwa – np. do Tajlandii, pamiętajmy aby nie dotykać niczyjej głowy (nie głaskamy tajlandzkich dzieci!). Głowa uważana jest za część ciała, która jest święta i dlatego należy jej się szczególny szacunek. Nie wolno także nadepnąć monety lub banknotu z wizerunkiem króla, bo zniewaga rodziny królewskiej uważana jest za przestępstwo usankcjonowane prawnie. Z taką samą powagą traktowane są żarty z króla. Gdy robimy sobie zdjęcia z buddyjskimi bóstwami, nie wolno się uśmiechać, bo tajowie są bardzo religijni i bardzo poważnie podchodzą do kwestii wiary. W sytuacjach konfliktowych nie powinniśmy dać się ponieść emocjom. Nasza wybuchowa, słowiańska natura zostanie bowiem odebrana jako słabość charakteru. Nieposkramianie emocji w całej kulturze azjatyckiej odbierane jest wyjątkowo negatywnie.         

 
Jak widać, każde państwo ma określona specyfikę kulturową. Zasady tego typu można by wymieniać bez końca. A ponieważ znajomość owych niuansów jest niezbędne w czerpaniu przyjemności z podróżowania, gorąco zachęcamy do poczytania o celu podróży przed jej rozpoczęciem. Nikt nie chciałby pojechać na upragniony wyjazd i mieć świadomość, że ludzie wokół są wrogo nastawieni. I choć często takie reakcje wynikają z niewiedzy, przez którą całkowicie nieświadomie narażamy się na nieprzyjemności – to w wielu kręgach kulturowych jej brak nie jest wystarczającym powodem do przymknięcia oka na nasz brak taktu. Warto zatem stale zgłębiać fascynujące różnice kulturowe, które sprawiają, że każda nacja jest ze wszech miar wyjątkowa. A kiedy już poznamy i będziemy szanowali reguły ludzi w ich własnej ojczyźnie, nie powinny nas spotkać żadne problemy. 
 

Pytania i komentarze

- 1 komentarz

komentarz:

2017-03-07
Super poradnik.

Pozostałe artykuły z tej kategorii

Przewóz zwierząt w samolocie – co musisz wiedzieć?

Wybierasz się w podniebną podróż i zamierzasz zabrać ze sobą swojego pupila? Sprawdź co musisz wiedzieć. Zebraliśmy informacje na temat przewozu zwierząt na pokładzie samolotu.

2016-07-04

Jak zostać pilotem samolotu pasażerskiego?

Pilot – osoba, która wzbudza szacunek, czasem zazdrość tych, którzy chcieliby robić to, co on, nie ma wątpliwości, że jest najważniejszą osobą na pokładzie samolotu. Wielu z nas chętnie zasiadłoby za sterami potężnej maszyny i wzbiło się w powietrze. Dziś więc o tym, jak zostać pilotem samolotu pasażerskiego. I o tym, czy ta praca naprawdę ma aż tyle zalet.

2016-06-27

Co zrobić, gdy zabraknie dla ciebie miejsca w samolocie?

Wyobraź sobie, że wybierasz się na wakacje, przyjechałeś zadowolony i uśmiechnięty na lotnisko, a tam okazuje się, że nie możesz polecieć - brakuje dla ciebie miejsca, ponieważ linie lotnicze sprzedały je innemu pasażerowi, co więcej, zrobiły to zgodnie z prawem. Co czujesz? Nerwy, stres, rozczarowanie? Uspokajamy – taka sytuacja może ci przynieść korzyści. Dziś o procederze, zwanym overbookingiem. 

2016-06-22

Odbiór bagażu po przylocie. O czym warto wiedzieć?

Oto kilka rzeczy, o których muszą wiedzieć wszyscy miłośnicy podniebnych podróży.

2016-06-14

10 najlepszych plaż w Polsce – poznaj nasz ranking

Dzikie, miejskie, cieszące się ogromną popularnością i te mniej znane – o czym mowa? O najlepszych - naszym zdaniem - polskich plażach. Myśląc o idealnych warunkach do plażowania, wyobrażasz sobie raczej słoneczne Włochy, czy Wyspy Kanaryjskie, ale polskie morze wcale nie ustępuje, zaskoczy cię wspaniałymi zachodami słońca, czystym piaskiem i przyjemną wodą.

 

2016-06-08

TOP 10 atrakcji Budapesztu, które trzeba zobaczyć

Budapeszt to jedno z tych miast, do których bardzo chętnie się wraca. Ma w sobie niezwykłą, nie do opisania magię. Jeśli w najbliższym czasie wybierasz się do węgierskiej stolicy, na pewno zainteresuje cię nasze zestawienie – 10 atrakcji, których nie możesz pominąć.

2016-06-01

10 pomysłów na poznanie Nowego Jorku za darmo

Mogłoby się wydawać, że zwiedzanie Nowego Jorku wymaga sporej sumy pieniędzy. Tymczasem, są sposoby na to, by zupełnie za darmo odkryć uroki tej metropolii. Poznaj je i zaplanuj podróż już dziś.

2016-05-24

Korpo - kultura za granicą – czyli jak uniknąć gafy w służbowej podróży?

Zdarza się, że szef wysyła cię w podróż służbową? A może sam prowadzisz biznes poza granicami naszego kraju? Jeśli tak, przekonaj się, jak w różnych krajach wygląda kultura korporacyjna, jakie panują zasady i co zrobić, by uniknąć gafy na służbowych spotkaniach.

 

2016-05-16

Włoska wyprawa – radzimy co powinieneś zabrać w podróż

Dziś radzimy, co powinieneś zabrać w podróż do Włoch. To popularne miejsce, a wakacje tuż, tuż. Mimo że Włochy to kraj bliski i europejski, przed wyjazdem warto przeznaczyć nieco czasu na przygotowania. Zapoznaj się z listą niezbędnych rzeczy dla własnego spokoju i pewności, że podróż nie będzie wiązała się ze stresem.

2016-05-04

Najgorsze błędy na urlopie

Urlop na który czekasz cały rok ma być relaksem, sposobem na oderwanie się od problemów i ucieczkę od codzienności. Niestety czasem okazuje się, że oczekiwany, długo planowany urlop okazuje się porażką, i zamiast odpocząć, zrelaksować się i zapomnieć o codziennych troskach, wracasz z niego jeszcze bardziej poddenerwowany i zniechęcony. Dziś radzimy, jakich błędów należy uniknąć, by wymarzone wakacje były udane.

2016-04-26

Majówka z dzieckiem – kilka rad

Już niedługo majówka. Warto odpocząć, zwolnić tempo, wybrać się na wycieczkę i nabrać energii na kolejne tygodnie pracy. Zbaczamy dziś nieco z kursu lotniczego i piszemy o podróżach ogólniej. Jeśli chciałbyś zorganizować rodzinny wyjazd, ale obawiasz się, że to zbyt duże i skomplikowane przedsięwzięcie – służymy radami i zapewniamy, że podróż z dzieckiem naprawdę może być relaksem :)

2016-04-19

Tanie podróżowanie - 7 miast, w których nie wydasz fortuny

Zagraniczne wojaże to często ogromny koszt. Są bowiem na świecie miejsca, które - choć zapewniają wyśmienity urlop - sprawiają, że portfel przeraźliwie pustoszeje. Ale są też takie miasta, w których nie wydasz fortuny, a odpoczniesz, poznasz cenne zabytki, będziesz miał okazję zachwycić się krajobrazami i skorzystać z rozrywek...

2016-04-11

Jak być turystą i wcale na niego nie wyglądać

Tytułowe pytanie brzmi tajemniczo, ale już spieszymy z wyjaśnieniami. Bo wcale nie chodzi o to, aby udawać miejscowego na siłę. Często jednak nasz sposób bycia i zachowanie, daje do zrozumienia, że jesteśmy ...

2016-04-08

Najbardziej fotogeniczne miejsca na świecie

Dlaczego tak bardzo lubimy robić zdjęcia? Chcemy uwiecznić miło spędzony czas, ciekawe zakątki i sytuacje, które nam się przydarzyły. Zatrzymujemy przyjemne wspomnienia, żeby móc wrócić do nich po latach. I jeśli zwiedzając świat, często masz w ręku aparat, na pewno zainteresuje cię nasze zestawienie najbardziej fotogenicznych miejsc.

2016-04-04

Nietypowe zjawiska przyrody, będziesz pod wrażeniem

Dużo podróżujemy, zwiedzamy, odkrywany różne miejsca i atrakcje. Wydaje nam się, że wiele już widzieliśmy i świat nie ma przed nami tajemnic. Ale na świecie istnieją jeszcze zjawiska przyrody, które są niezwykłe, zagadkowe, tajemnicze i czasem przerażające. 

2016-03-30

Miejsca na świecie, które mogą zniknąć

Czy wiesz, że na świecie są takie miejsca, które w bliższej lub dalszej przyszłości mogą po prostu zniknąć z powierzchni Ziemi?

 

2016-03-21

Ryzykowne, przerażające, ciekawe – ekstremalne atrakcje turystyczne

Każdy ma swój sposób na udany wypoczynek. Jedni uwielbiają słodkie lenistwo, inni stawiają na aktywność. Jest też odważna grupa osób, która zainteresowana jest ekstremalnymi atrakcjami – takimi, które podnoszą poziom adrenaliny, wywołują strach i są bardzo ryzykowne. 

2016-03-14

Zakaz wstępu turystom – nie wejdziesz, choćbyś bardzo chciał!

Świat pozornie stoi otworem. Nie ma miejsc, do których z jakiegokolwiek powodu nie można się dostać. Wszystko jest dostępne i na wyciągnięcie ręki. Dziś udowodnimy, że są zakątki zupełnie niedostępne dla osób z zewnątrz.

2016-03-07

10 mitów na temat podróżowania samolotem

Na temat latania powstało wiele mitów. Niektóre z nich powodują strach przed podróżą samolotem, inne niechęć do konkretnych linii lotniczych, a jeszcze inne po prostu wprowadzają dezinformację. Dlatego postanowiliśmy zmierzyć się z najczęściej powtarzanymi mitami i raz na zawsze je obalić.

2016-03-01

10 światowych sposobów na wygranie nierównej walki z kacem.

W ciągu roku jest wiele okazji do dobrej zabawy zakrapianej alkoholem. Komu nie zdarzyło się kiedyś wypić za dużo wysokoprocentowych trunków i na drugi dzień cierpieć katusze z powodu kaca? :-)

2016-02-15

Krabi, zjawiskowa Tajlandia o jakiej nie słyszałeś

Tajlandia to miejsce, które rok rocznie odwiedzają tłumy. Znana z pięknych krajobrazów, cudownego klimatu, mnóstwa atrakcji do zwiedzania i orientu, również kulturowego. To bez wątpienia jeden z najczęściej wybieranych turystycznie krajów w Azji.

2016-02-08

5 rzeczy, o których musisz wiedzieć, gdy planujesz podróż do Japonii

Japonia jest krajem, który nie bez powodu jest wymarzonym kierunkiem podróży wielu z nas. Zanim jednak rozpoczniesz planowanie swojego wyjazdu życia, sprawdź nasze porady, dzięki którym będzie to jeszcze łatwiejsze.

 

2015-07-17

Nietypowe muzea w Polsce – koniecznie znajdź dla nich czas.

Wiele osób uważa, że odwiedzanie muzeów jest nudnym zajęciem, choć jak wiadomo, prezentują one wspaniałe, cenne eksponaty. Alternatywą dla „tradycyjnych” muzeów są te nieco bardziej oryginalne, które wprawią nas czasem w zachwyt, czasem w zdumienie, czy niedowierzanie, a czasem będą powodem uśmiechu. Mowa o najdziwniejszych muzeach w naszym kraju.

2015-07-01

Zgubiłeś dokumenty za granicą? Nie wpadaj w panikę.

Znamy zasady, wiemy co robić, by uchronić się przed kradzieżą. Wiadomo, nie należy nosić przy sobie sporej sumy gotówki, chować dokumenty w kilka miejsc, zwracać uwagę na osoby, które są blisko nas np. w sklepach, czy autobusach, nie „chwalić się” zawartością portfela, być czujnym w miejscach publicznych.

2015-06-25

Lot Dreamlinerem - niezapomniana podróż

Wielogodzinny lot samolotem, to zwykle nic miłego. Nawet największych fanów podróży potrafi zniechęcić do zwiedzania świata. Jednak nasze polskie linie lotnicze LOT oferują nam niezwykle wygodną podróż na pokładzie Dreamlinera – czyli samolotu Boeing 787. 

2015-06-18

10 popularnych błędów na wakacyjnych zdjęciach – jak można ich uniknąć?

Niedługo wybierasz się na wakacje? Nie zapomnij o tym, aby zabrać ze sobą swój aparat fotograficzny. Najszersze pole do popisu mają właściciele profesjonalnych lustrzanek, ale również zwykły aparat kompaktowy czy smartfon będzie mógł zapisać wszystkie magiczne chwile na zawsze. 

2015-06-15

Autostop – poradnik dla początkujących

 To najtańszy pomysł na podróżowanie, jednak też trzeba pamiętać o tym, że niosący ze sobą wiele niedogodności. Autostop od lat jest sposobem na letnie wakacje nie tylko dla studentów, ale również dla wielu osób, które są w kwiecie wieku.

2015-06-08

15 przykazań turysty - najważniejsze zasady o których musisz pamiętać

 Wybierasz się na wakacje? Sprawdź naszych 15 przykazań turysty. Dzięki nim możesz bawić się podczas urlopu jeszcze lepiej i unikniesz kłopotliwych i niezbyt przyjemnych sytuacji!

 

2015-06-01

Bezpieczne plażowanie w tropikach

 Marzysz o tym, aby wybrać się w niezwykłą podróż do ciepłych krajów, żeby zrelaksować się i zregenerować swoje siły? W takim przypadku pamiętaj o tym, żeby dobrze przygotować się na swój wyjazd.

2015-05-26

Kontakt z liniami lotniczymi

Coraz częściej korzystamy z usług linii lotniczych – dzięki różnorodnym promocjom można podróżować wyjątkowo tanio i zwiedzić wiele malowniczych zakątków na całym świecie. Większość formalności związanych z zakupem biletów można obecnie załatwić przez internet, nie musząc wychodzić z domu. 

2015-05-22

Jak można zostać stewardessą?

 Marzeniem wielu dziewczynek od dzieciństwa jest bycie stewardessą. Niektórym udaje się je spełnić. Zanim jednak będzie można wejść na pokład samolotu w tej właśnie roli, trzeba uzyskać odpowiednie przygotowanie, a także wyróżniać się określonymi predyspozycjami. Jak w związku z tym można zostać stewardessą?

2015-04-30

Ambasada i konsulat – czym się różnią?

 Często słowa „ambasada” i „konsulat” stosujemy wymiennie, określając nimi każdą zagraniczną placówkę dyplomatyczną. W rzeczywistości jednak każde z nich ma nieco inne znaczenie. Czym wobec tego różni się ambasada od konsulatu?

2015-04-21

Przewóz roweru w samolocie

 Chcesz wybrać się na rower do Włoszech lub planujesz przeprowadzkę do Londynu i chcesz zabrać go ze sobą? Najlepszym rozwiązaniem jest zapakowanie go do swojego samochodu. Także przewóz pociągiem jest nieskomplikowany. Co jednak wtedy, gdy takie opcje nie wchodzą w grę i pozostaje droga lotnicza?

2015-04-17

Bagaż na lotnisku – jak go nie zgubić?

Zagubiony bagaż to chyba jedna z największych obaw każdego podróżującego samolotem. Gdy na taśmie nie widać znajomej walizki, wtedy pojawia się kłopot. Dlatego też w podróż nie poleca się zabierać ze sobą do walizki tych najdroższych i najbardziej cennych przedmiotów – te lepiej mieć przy sobie w bagażu podręcznym. 

2015-04-09

Prywatne pocztówki z podróży, czyli jak fotografować krajobrazy.

Teraz fotografem może zostać każdy, oczywiście, nie od razu zawodowcem, bo do tego potrzebny jest nie tylko dobry sprzęt, ale dodatkowo także szeroka wiedza, umiejętności oraz talent. Nie warto jednak rezygnować z uwieczniania pięknych widoków, także podczas wakacji, gdy często chcemy zachować je ze sobą na zawsze.

2015-03-24

Najpopularniejsze atrakcje turystyczne w USA

Stany Zjednoczone to mnóstwo atrakcji turystycznych. Aby zobaczyć je wszystkie, warto mieć dużo czasu. Na co w szczególności warto go poświęcić?

2015-03-19

Podstawowe zasady kontroli na lotniskach

Lotnisko zasadniczo znacznie różni się od dworca autobusowego czy kolejowego. To powoduje, że wiele osób obawia się swojego pierwszego lotu samolotem. Nie ma się jednak czego obawiać, 

2015-03-17

Wizyta na plaży nudystów - jak się zachować?

  W niektórych krajach ich lokalizacja jest pilnie strzeżoną tajemnicą, w innych są powszechnie dostępne dla każdego – plaże nudystów czy naturystów, bo to właśnie o nich mowa, mogą wzbudzać kontrowersje, ale również mają wielu entuzjastów opalania się nago.

2015-03-13

Praktyczna instrukcja użycia kompasu

 Chyba każdy z nas miał w ręku kompas – nie każdy z nas jednak wie, w jaki sposób go używać. Chociaż teraz do dyspozycji mamy nowoczesny sprzęt GPS i mapy w telefonie, to jednak znajomość posługiwania się kompasem jest nieoceniona.

2015-03-10

Co warto zobaczyć w Paryżu?

Stolica Francji – Paryż ma wiele wspaniałych atrakcji turystycznych. Po mieście najlepiej poruszać się metrem, które jest w stanie dowieźć turystów w najbardziej znane zakątki. Co warto zobaczyć w szczególności wtedy, gdy planuje się tylko krótki pobyt w tym wyjątkowym mieście?

2015-03-05

Spanie w samolocie – kilka praktycznych porad dla śpiochów

Latanie samolotem, szczególnie na dłuższych trasach, w przypadku których pasażerowie przenoszą się w inną strefę czasową, może być bardzo męczące. Dlatego warto uciąć sobie wtedy drzemkę, aby zregenerować swoje siły i potem łatwo przystosować się do zmiany czasu. 

2015-03-03

Lot rejsowy i lot czarterowy – różnice

Gdy planujesz wakacje i podróż samolotem, w takim przypadku musisz wybrać także odpowiednią formę dotarcia do celu. Pod względem liczby połączeń i przewoźników możliwości są spore. Wszystkie z nich można podzielić jednak na dwa typy – połączenia rejsowe i połączenia czarterowe. Czym różnią się one między sobą?

2015-03-02

Wyspy Kanaryjskie - którą wybrać?

Wyspy Kanaryjskie to jeden z popularnych kierunków wakacyjnych wojaży. Te hiszpańskie wyspy pochodzenia wulkanicznego położone na Oceanie Atlantyckim u wybrzeży Afryki, a dokładnie Maroka zachwycają różnorodnością piękna. 

2015-02-25

Londyn - darmowe zwiedzanie

Jeżeli chodzi o utrzymanie, to stolica Wielkiej Brytanii zdecydowanie nie należy do tanich. Ceny noclegów i wyżywienia są tutaj dość spore, ale można za to zaoszczędzić na zwiedzaniu, ponieważ do wielu znanych miejsc wejść można bez opłat.

2015-02-19

Zasady obowiązujące w krajach muzułmańskich - o czym pamiętać podczas wyjazdu

 Podczas wakacji odwiedzamy często mniej znane dla nas regiony świata, w których kultura jest pokaźnie inna niż w naszym kraju. Warto być świadomym tego, że jest ona odmienna – zasady i obyczaje znane u nas mogą nie być mile widziane w innym miejscu.

2015-02-17

Jak nie zgubić drogi w trakcie zwiedzania dużego miasta?

Kochasz zwiedzać różne miasta rozsiane po całym świecie? Wypoczynek to nie tylko piaszczyste plaże czy góry, ale również zwiedzanie – dzięki niemu można zapoznać się bliżej z wieloma wspaniałymi zakątkami, które zachwycają zabytkami i wielowiekową historię...

2015-02-10

Zemsta faraona - jak sobie z nią poradzić?

 Zemsta faraona to inne określenie na dolegliwości żołądkowo-jelitowe, które często dotykają turystów spędzających urlop w Egipcie, a także w innych krajach arabskich. 

2015-02-09

Szukamy wiernej towarzyszki podróży!

Podróżowanie samo w sobie, kojarzy się z uczuciem przyjemności. Delikatny dreszcz emocji przed zobaczeniem nowego miejsca, ciekawość tego, jak spędzimy czas gdzieś, gdzie nie przebywamy na co dzień. Radość oczekiwania tego, co nieznane. 

2015-02-03

Gwiazdki w hotelach - co oznaczają?

W folderach reklamowych przy hotelach można zobaczyć gwiazdki – od jednej do pięciu. Każdy wie, że im więcej gwiazdek, tym wyższy standard.

2015-01-28

Bilet lotniczy - co składa się na jego cenę?

Gdy kupujesz bilet lotniczy, możesz zauważyć, że na ostateczną cenę składa się wiele różnych opłat. 

2015-01-26

Zasady podróżowania osób niepełnosprawnych w samolotach.

Osoby niepełnosprawne, które mają zamiar wybrać się w podróż samolotem, powinny pamiętać o zasadach, które obowiązują na pokładzie – ich przestrzeganie zapewnia optymalne bezpieczeństwo w trakcie lotu.

2015-01-22

Jak przewozić żywność w samolocie.

Chcesz zabrać ze sobą kanapki i coś do picia na pokład samolotu? Możesz mieć problem, ponieważ większość linii lotniczych zabrania przewozu żywności.

2015-01-19

Darmowy Internet w podróży

Wielu z nas bez Internetu nie może już sobie poradzić – bez dostępu do sieci i jednocześnie wszystkich kont na portalach społecznościowych, kont pocztowych i innych serwisów wielu podróżnikom humor nie dopisuje.

2015-01-05

Kiedy zwrócić się o pomoc do konsulatu?

Warto pamiętać o tym, że wtedy, gdy przebywa się w obcym kraju, na przykład na wakacjach, o pomoc można prosić pracowników polskiego konsulatu lub konsulatu innych krajów Unii Europejskiej, gdy polski jest niedostępny. 

2014-12-17

Szykuje się długi lot? Sprawdź nasze porady jak go przetrwać.

Latanie na dłuższe dystanse, głównie międzykontynentalnie, jest zwykle bardzo męczące. Podróż jest długa, siedzenia nie zawsze wygodne, nawet ciekawa książka może stać się nudna, a oferowane przez przewoźnika rozrywki mało atrakcyjne. Jak w związku z tym latać komfortowo na długich trasach?

2014-12-11

Jak podróżować z wartościowymi przedmiotami?

Naczelną zasadą podczas wyjazdów bliższych i dalszych jest niezabieranie ze sobą drogocennych przedmiotów, które mogą zostać zniszczone lub skradzione.

2014-12-09

Jak unikać zatruć pokarmowych na wakacjach?

Od dawna planujesz swoje wakacje i chcesz, żeby były idealne? W takim przypadku sytuacja, w której pojawiają się sensacje żołądkowe, na pewno nie jest mile widziana.

2014-12-03

Turbulencje - czym są i skąd się biorą?

 Nawet u tych, którzy wielokrotnie latali już samolotem, są powodem do strachu. Turbulencje, bo to właśnie o nich mowa, towarzyszą jednak każdemu przelotowi, chociaż nie zawsze są tak mocno odczuwane przez pasażerów. 

2014-11-24

Bóle uszu podczas lotu samolotem.

Bóle uszu i uczucie zatkanych uszu bardzo często towarzyszy podniebnym podróżom. 

2014-11-21

Jetlag - jak mu zapobiegać?

Każdy, kto podróżował na dłuższe dystanse samolotem, z pewnością wie, czym jest jetlag.

2014-11-20

 
Kupuj bezpiecznie bezpieczenstwo
Dbamy o bezpieczeństwo Państwa danych przesyłanych w czasie transakcji on-line. Używając najnowocześniejszych technologii szyfrowania danych możemy zagwarantować poufność przesyłanych informacji oraz danych kart kredytowych.
Wygodna płatność płatności
Możesz dokonać natychmiastowej płatności z kilku najpopularniejszych bankach w Polsce bez dodatkowych kosztów. Akceptujemy również płatności wszystkimi popularnymi kartami kredytowymi.
 

Media | Loty z Polski | Loty z Polski - miasta | Loty z Warszawy | Linie lotnicze | Kontakt