32 728 30 84
Pn. - Pt. 8:00 - 22:00   Sb. - Nd. 10:00 - 16:00
Pn. - Pt. 8:00 - 22:00
Sb. - Nd. 10:00 - 16:00

10 popularnych błędów na wakacyjnych zdjęciach – jak można ich uniknąć?

2015-06-15




Niedługo wybierasz się na wakacje? Nie zapomnij o tym, aby zabrać ze sobą swój aparat fotograficzny. Najszersze pole do popisu mają właściciele profesjonalnych lustrzanek, ale również zwykły aparat kompaktowy czy smartfon będzie mógł zapisać wszystkie magiczne chwile na zawsze. Jeżeli zależy ci na tym, aby zdjęcia były jedyne w swoim rodzaju, piękne i przypominały o wakacyjnym wypoczynku, sprawdź na początku nasz poradnik. Prezentujemy 10 najczęściej popełnianych błędów na zdjęciach z wakacji. Sprawdź je, aby twoje zdjęcia były najlepsze!

 
Fotografowanie krajobrazów, swoich bliskich, wydarzeń czy lokalnego jedzenia jest naprawdę czystą przyjemnością w trakcie wakacji. Niestety, wiele osób przywozi ze sobą zdjęcia, na których tak naprawdę nie widać niczego ciekawego. Zatem niezależnie od tego, gdzie planujesz swój wyjazd – do kurortu nad Morzem Bałtyckim, w tropiki czy też do popularnych europejskich stolic, pamiętaj o tym, że lepiej uczyć się na cudzych błędach. Zapoznaj się bliżej z przygotowanymi przez nas wskazówkami, a na pewno uda ci przywieźć z urlopu znacznie piękniejsze zdjęcia niż dotychczas!
 
 
1. Mała różnorodność zdjęć

Pamiętaj przede wszystkim o tym, że różnorodność fotografii świadczy o ich atrakcyjności. Dlatego też puść wodze swojej wyobraźni i nie skupiaj się tylko i wyłącznie na schematycznych kadrach. Pamiętaj o tym, żeby zróżnicować swoje zdjęcia zarówno wtedy, gdy chodzi o krajobrazy malowane przez naturę, jak i panoramy miast. 
 
Szukaj różnych ciekawych miejsc do fotografowania, zwracaj uwagę na detale, także nie bój się fotografowania innych osób, oczywiście wtedy, gdy nie mają nic przeciwko temu. W ten sposób twoje zdjęcia będą miały jeszcze wyższą wartość. Nie skupiaj się tylko i wyłącznie na utartych szlakach turystycznych, ale także eksploruj te mniej znane – zejdź w las lub wejdź na dziką plażę, sprawdź, co kryje się w zacisznych uliczkach. Zboczenie z trasy będzie okazją do bliższego zapoznania się z charakterem miast, pokazaniem ich kontrastów, których bogactwo można znaleźć głównie w dużych metropoliach Wschodu i Południa. To szczególnie widoczne w przypadku krajów takich jak Turcja, Tunezja czy Egipt, gdzie nawet kilka metrów od hotelu można przenieść się w całkowicie odmienny świat.
 
Jeżeli korzystasz z przewodnika w formie książki, wtedy musisz pamiętać o tym, że w większości przypadków w publikacjach tego rodzaju zawarte są informacje o najbardziej popularnych zakątkach, natomiast rzadko kiedy wspominają o one o równie magicznych zaułkach. Oczywiście, istnieją też takie przewodniki, które mogą zachwycić bogactwem szczegółów – warto w szczególności wybrać te uznanych wydawnictw turystycznych, na przykład National Geographic czy Bezdroża. 
 
Oczywiście, zanim zaczniesz fotografowanie, warto zapoznać się bliżej z zasadami, które obowiązują w danym państwie. W ten sposób możesz zmniejszyć ryzyko ewentualnych nieprzyjemności. Czasami fotograf nie może narzekać na brak modeli, którzy wprost ustawiają się do zdjęć – to częste głównie na Półwyspie Iberyjskim, Portugalczycy i Hiszpanie często pozują. Z dużą otwartością ludzi można spotkać się też w krajach południowej Europy, gdzie mieszkańcy są przyjaźni i uśmiechnięci. Problem można mieć za to w Azji, gdzie ludzie nie lubią fotografowana, ale mogą zgodzić się na nie po zapłacie. Lepiej nie robić wtedy zdjęć innym ludziom bez uzyskania na nie zgody, ponieważ można spotkać się z nieprzyjemnościami włącznie z ukradzionym czy zniszczonym aparatem. Dużo pomocnych informacji o fotografii ludzi można znaleźć na forach turystycznych.
 
Nie zapominaj ponadto o detalach – to one w dużej mierze składają się na fascynującą opowieść fotograficzną z wakacji. Uwiecznij najbardziej charakterystyczne elementy danego miejsca. Mogą być to na przykład specjały kulinarne, lokalne wyroby, tradycje, szczegóły architektoniczne. Takie małe akcenty są szczególnie ważne i będą po latach mogły przypomnieć ci twoje wakacje jeszcze mocniej niż pocztówkowe zdjęcia.
 
 
2. Nieodpowiednie kadrowanie

Osoby, których aparaty są wyposażone w obiektywy ultra szerokie, z czasem mogą mieć problemy z kadrowaniem zdjęć. Trzeba pamiętać o tym, że chociaż są one bardzo pomocne, to jednak nie powinno się korzystać z nich tylko i wyłącznie. Doskonale nadają się przede wszystkim do fotografowania widoków natury czy zabytków, niemniej częste stosowanie takich obiektów nie jest wskazane – na zdjęciach pojawia się wtedy nadmiar informacji i nie ma na nich motywu głównego. 
 
Najlepiej na fotografowanie mieć wtedy więcej czasu, na przykład w ciągu jednego dnia stosować obiekty ultra szeroki, natomiast kolejnego już standardowy z dłuższym szkłem. W ten sposób zdjęcia będą bardzie urozmaicone, a te same miejsca mogą zyskać znacznie inny wygląd. Dlatego też przy fotografowaniu tych samych obiektów pamiętaj o tym, żeby zastosować kilka obiektywów, na przykład panoramy wykonać obiektywem 10-24 mm, a klasyczne kadry z 70-200 mm.
 
 
3. Niewykorzystanie światła

Dużym błędem wakacyjnych fotografów jest nieodpowiednie wykorzystanie światła, które w naturalnych warunkach stwarza wprost nieograniczone możliwości. Dlatego też jeżeli masz więcej czasu i możesz poświęcić go na fotografowanie w jednym miejscu, wtedy masz okazję do zrobienia serii zdjęć o różnych porach dnia. W ten sposób twoja kolekcja wzbogaci się o naprawdę niezwykłe egzemplarze – to samo miejsce rano, w południe, po południu, a także wieczorem i w nocy może mieć całkowicie odmienny charakter. 
 
Zasadniczo najmniej polecaną porą dnia co fotografowania jest południe, ponieważ wtedy słońce znajduje się najwyżej na niebie i sceny stają się zbyt kontrastowe, a tym samym trudniejsze do uchwycenia. Oczywiście, nie oznacza to wcale, żeby nie fotografować o tej godzinie, ale to pora dla profesjonalistów, którzy mają doświadczenie i wiedzą, jak wykorzystać ostre światło.
 
Doskonałą chwilą dla fotografa jest zbliżający się zachód słońca podczas pogodnego dnia, ponieważ wtedy nawet w przeciągu pół godziny sceneria może zmienić się o 180 stopni. Również doskonałym wyborem będą godziny poranne oraz popołudniowe, gdy światło jest bardziej interesujące. Nie zapominaj też o nocy, ponieważ przestrzenie nabierają wtedy kompletnie innego wymiaru. Warto w szczególności fotografować obiekty o tak zwanej „złotej godzinie”, czyli zaraz po zmierzchu, kiedy niebo będzie miało już bardziej nocny charakter, ale nie będzie jeszcze całkowicie czarne – nabiera ono wtedy wyjątkowego koloru od błękitu po grant. Aby wykonać takie zdjęcia, najlepiej zaopatrzyć się w statyw i ustawić odpowiednio długi czas naświetlania. Wtedy osiągniesz efekt samochodów w formie świetlnych smug i ludzi wyglądających jak eteryczne postacie.
 
Światło możesz także wykorzystać wtedy, gdy robisz zdjęcia portretowe. Przede wszystkim poszukaj zacienionego miejsca. Wtedy twój model czy modelka nie będą mrużyli oczu, na ich twarzy nie będą widoczne ostre cienie i będzie miała ona bardziej przyjazny wygląd. Pamiętaj o tym, że gdy słońce jest wysoko, wtedy na twarzy mogą pojawiać się głębokie cienie w okolicy oczu, co nie wygląda estetycznie, dlatego unikaj robienia zdjęć w tym czasie. Profesjonaliści używają wtedy specjalnych ekranów dyfuzyjnych, które służą do zmiękczania cieni.
 
 
4. Niestosowanie reguły trójpodziału

Wielu początkujących fotografów w ogóle nie zdaje sobie sprawy z jej istnienia, dlatego też warto o niej wspomnieć. Reguła trójpodziału czy też inaczej „zasada trzech” jest ważną zasadą kompozycyjną zdjęcia. Polega ona generalnie na podzieleniu całego obrazu wyobrażonymi czterema liniami – są one rozmieszczone pionowo i poziomo, w równych odległościach względem siebie, tworząc cztery punkty przecięcia, które stanowią mocne punkty obrazu. Kompozycja odpowiadającą regule trójpodziału jest zrównoważona, ponieważ najważniejsze punkty powinny być umieszczone w odpowiednich miejscach przecięcia się linii. Wiele nowoczesnych aparatów posiada dzisiaj funkcję wyświetlania linii trójpodziału, dlatego też początkujący mogą zastosować ją jako pomoc w kadrowaniu.
 
W trakcie wakacji nie wolno zapominać także o tej regule, ponieważ to ona odpowiada za ostateczny wygląd zdjęć. Oglądając je, można odnieść wrażenie, że wszystko jest uporządkowane i na swoim miejscu – morze, góry, drzewa, zabytki. 
 
Podczas robienia zdjęć pamiętaj zasadniczo o tym, aby zachować proporcje. Gdy na niebie znajdują się ciekawe chmury, wtedy mogą zająć one nawet do 2/3 całego kadru, gdy z kolei chcesz poświęcić uwagę na morze i plażę, wtedy to one z kolei powinny wypełniać kadr w 2/3. Najlepiej nie umieszczać linii horyzontu w dokładnej połowie kadru, ponieważ zdjęcie nie będzie wyglądało wbrew pozorom efektownie.
 
Gdy chcesz sfotografować jakiś obiekt, osobę czy detal zgodnie z zasadą trójpodziału, wtedy umieść go w jednym z mocnych punktów, czyli przecinających się linii. To właśnie w tych miejscach pada przede wszystkim wzrok oglądającego zdjęcia. Co ciekawe, w krajach, które używają alfabetu łacińskiego, jest to górny lewy róg, natomiast w krajach, w których ludzie czytają od prawej do lewej, jest to górny prawy róg.
 
 
5. Nieprzymknięta przysłona

Kolejnym poważnym błędem jest nieprzymknięcie przysłony podczas fotografowania. Dotyczy to w szczególności osób początkujących, które wydały dużo pieniędzy na profesjonalne obiektywy, a także tych, które posiadają obiekty o wysokiej jasności. Do robienia zdjęć krajobrazom obiektyw z wysoką jasnością wcale nie jest potrzebny. W momencie ustawienia najniższej wartości przysłony wady obiektywu nasilą się jeszcze bardziej. Przy zachowaniu pełnego otworu przysłony głębia ostrości jest po prostu za mała, co w efekcie nie daje atrakcyjnych wizualnie zdjęć, ponieważ nie są one ostre zasadniczo na każdym planie. 
 
Obniżenie się ostrości zdjęcia nie jest jedynym minusem, to też aberracje chromatyczne w formie fioletowych obwódek pojawiających się przy kontrastowych obiektach, także gorsza jakość odwzorowania na brzegach kadru czy winietowanie. Wystarczy jedynie przymknięcie przysłony do wartości f/8 lub większej, aby błyskawicznie uzyskać znacznie lepszą ostrość fotografii i jednocześnie zmniejszyć wady optyczne obiektywu, które zostały wymienione.
 
Wobec tego jeżeli fotografujesz z minimalną wartością przysłony, na przykład f/2.8, przymknij ją, aby zobaczyć różnicę w jakości zdjęć – wady optyczne znikną jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki.
 
 
6. Zdjęcie bez pionu i poziomu

Gdy zależy ci na tym, aby zdjęcia wyglądały dobrze, pilnuj pionu i poziomu kompozycji. Często w trakcie wykonywania fotografii wydaje się, że kadr widoczny w wizjerze jest prosty, ale tak naprawdę wychodzi ona przekrzywiona. Oczywiście, to żaden duży problem, ponieważ zdjęcie można wtedy wyprostować w programie graficznym, na przykład Photoshop, ale lepiej od razu wykonać je perfekcyjnie.
 
W dobrych aparatach na wizjerze wyświetlane są punkty autofokusu. Gdy ustawi się skrajne z nich na linii prostej czy też na horyzoncie, będzie można w efekcie uzyskać proste zdjęcie. Także nowoczesne aparaty posiadają wbudowane poziomice elektroniczne, które pokazują automatycznie, czy zdjęcie jest proste czy krzywe i wymaga lekkiej poprawki. W starszych modelach aparatów stosowane były najczęściej siatki pomocnicze, które również pomagają w zrobieniu prostych zdjęć. 
 
 
7. Złe ustawienie ekspozycji

Wielu fotografów nie korzysta z ekspozycji lub też nie potrafi jej prawidłowo ustawić. Warto jednak wiedzieć, jak to zrobić, ponieważ dzięki tej opcji będzie można uzyskać prawidłowo naświetlone zdjęcie, które nie będzie miał zarówno nadmiernie jasnych, czyli przepalonych, jak i całkowicie ciemnych miejsc. Warto dowiedzieć się więcej na temat metod pomiaru światła oraz dodatkowo trybów fotografowania. 
 
Dla krajobrazów najlepiej zastosować pomiar matrycowy, który określany jest też jako wielosegmentowy/wielopunktowy/ESP – wtedy aparat dokona pomiaru naświetlenia w całej scenie. Natomiast znacznie lepszym rozwiązaniem do portretów będzie pomiar skupiony czy centralnie wyważony, który będzie skoncentrowane na centrum kadru czy też na tym miejscu, które będzie ustawione przez autofokus. 
 
Oprócz automatycznych ustawień można też korzystać z trybów manualnych. Wiele aparatów pozwala na zapisanie konkretnych ustawień dla poszczególnych scen, aby potem móc zastosować je od razu, bez ponownego określania parametrów. Przykładowo do fotografowania morza w pełnym słońcu dobrze nadają się ustawienia takie jak ISO 200, czas 1/125 s., f/8 i filtr polaryzacyjny. Dla zdjęć robionych w cieniu wystarczy otworzyć przesłonę na wartości f/4 lub f/2.8. Najlepiej próbować rożne ustawienia i dobrać takie, które będą mogły dać najlepszy rezultat. 
 
 
8. Niestosowanie histogramu

Z ekspozycją związany też histogram, także rzadko używany przez początkujących. Teraz każdy nowoczesny aparat pozwala na podgląd fotografii wraz z histogramem. Histogram to wykres, który pokazuje ilość określonych tonów na zdjęciu – wykres ten składa się z 256 słupków. Po lewej stronie opowiadają one za ciemne elementy zdjęcia, po prawej z kolei za jasne. Dobrze wykonane zdjęcie, czyli zarówno nieprześwietlone, jak i niedoświetlone jest widoczne jako histogram niedotykający lewej i prawej strony, ale skupiony w centrum. 
 
Dlatego też przy fotografii w mocnym słońcu i w innych sceneriach warto uruchomić histogram i z jego użyciem określić jasność zdjęć. W przeciwnym przypadku może się okazać, że zdjęcia nie będą wyglądały estetycznie. Alternatywnie można także spróbować zdjęć HDR.
 
 
9. Unikanie robienia zdjęć z samochodu

Wydaje się, że fotografowanie z samochodu jest złym pomysłem, ale wtedy, gdy przejeżdża się w pięknych okolicach, ręce aż rwą się do aparatu. 
 
Najlepiej w takich przypadkach zatrzymać się i spokojnie wykonać zdjęcia, ale nie zawsze jest to możliwe. Nie warto robić zdjęć przez szyby samochodowej, bo nie dość, że mogą być one brudne, to jeszcze dają niebiesko-zielony odcień. Dlatego najlepiej otworzyć okno i poprosić kierowcę o to, aby jechał nieco wolniej. 
 
Minusem może być efekt rozmycia, ale można także uporać się z nim dość łatwo. Obecnie dostępne w sprzedaży aparaty pozwalają na robienie zdjęć bez zauważalnych szumów nawet przy ISO 800. To powoduje, że możesz skrócić czas naświetlania i zapobiec poruszeniu fotografii. Najlepiej fotografować z czasami nie dłuższymi niż 1/500 s.
 
Alternatywnym rozwiązaniem jest stworzenie niezwykłego timelapse. Trzeba wtedy zaopatrzyć się w akcesoria do aparatu, aby umieścić go na karoserii samochodu. Gdy trasa jest szczególnie piękna, to naprawdę dobry pomysł.
 
 
10. Niekorzystanie z formatu RAW

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o problemie związanym z formatami plików zdjęć. Nowoczesne aparaty wykonują je także w formacie RAW i to on jest tym idealnym, który należy wybrać, aby zdjęcia były optymalne. Dlaczego? Ponieważ jest on cyfrowym odpowiednikiem negatywu, czyli inaczej plikiem źródłowym bez dokonanej obróbki, jak na przykład w formacie JPG. Pozwala na odzyskanie informacji dotyczących świateł i cieni, bez przepaleń czy nadmiernie głębokich czerni. 
 
Gdy jednak nie robisz zdjęć, w których szczególnie zależy ci na zachowaniu jak najlepszej jakości, w takim przypadku możesz wybrać pliki JPG, ponieważ zajmują one znacznie mniej miejsca od plików RAW. Również mogą pojawiać się w związku tym problemy z ich importowaniem czy wrzucaniem na serwery, ponieważ trwa to bardzo długo. Dlatego format JPG ma również swoje niezaprzeczalne zalety.
 
Jeśli przeczytałeś wszystkie nasze porady, w takim przypadku na pewno przygotowywanie wakacyjnych zdjęć najlepszej jakości nie będzie już dla ciebie żadną tajemnicą. Pamiętaj o tym, że nawet specjalistom zdarzają się wpadki, dlatego jeżeli jesteś osobą początkującą, nie są one poważnym fotograficznym grzechem. W trakcie wakacji możesz podszkolić się w użyciu aparatu fotograficznego, by twoje zdjęcia naprawdę mogły wyglądać jak z albumu. Niecodzienne krajobrazy nakłaniają do wyciągnięcia aparatu i fotografowania, poszukiwania inspiracji, a także kreowania własnego stylu – to ten czas, podczas którego możesz nauczyć się znacznie więcej niż w domu. Dlatego też nie zapomnij o zapasowych bateriach i power bankach, dzięki którym twój aparat zawsze będzie do dyspozycji. Życzymy udanego wypoczynku!

Promocje i tanie loty: 
loty Warszawa Edynburg, loty Warszawa Belfast, loty Warszawa Lipsk
 

Pytania i komentarze

- 1 komentarz

komentarz:

2016-05-24
szukałam takiego poradnika, za tydzień lecę na wcześniejsze wakacje i na pewno będzie sporo okazji do robienia zdjęć

Pozostałe artykuły z tej kategorii

Przewóz zwierząt w samolocie – co musisz wiedzieć?

Wybierasz się w podniebną podróż i zamierzasz zabrać ze sobą swojego pupila? Sprawdź co musisz wiedzieć. Zebraliśmy informacje na temat przewozu zwierząt na pokładzie samolotu.

2016-07-04

Jak zostać pilotem samolotu pasażerskiego?

Pilot – osoba, która wzbudza szacunek, czasem zazdrość tych, którzy chcieliby robić to, co on, nie ma wątpliwości, że jest najważniejszą osobą na pokładzie samolotu. Wielu z nas chętnie zasiadłoby za sterami potężnej maszyny i wzbiło się w powietrze. Dziś więc o tym, jak zostać pilotem samolotu pasażerskiego. I o tym, czy ta praca naprawdę ma aż tyle zalet.

2016-06-27

Co zrobić, gdy zabraknie dla ciebie miejsca w samolocie?

Wyobraź sobie, że wybierasz się na wakacje, przyjechałeś zadowolony i uśmiechnięty na lotnisko, a tam okazuje się, że nie możesz polecieć - brakuje dla ciebie miejsca, ponieważ linie lotnicze sprzedały je innemu pasażerowi, co więcej, zrobiły to zgodnie z prawem. Co czujesz? Nerwy, stres, rozczarowanie? Uspokajamy – taka sytuacja może ci przynieść korzyści. Dziś o procederze, zwanym overbookingiem. 

2016-06-22

Odbiór bagażu po przylocie. O czym warto wiedzieć?

Oto kilka rzeczy, o których muszą wiedzieć wszyscy miłośnicy podniebnych podróży.

2016-06-14

10 najlepszych plaż w Polsce – poznaj nasz ranking

Dzikie, miejskie, cieszące się ogromną popularnością i te mniej znane – o czym mowa? O najlepszych - naszym zdaniem - polskich plażach. Myśląc o idealnych warunkach do plażowania, wyobrażasz sobie raczej słoneczne Włochy, czy Wyspy Kanaryjskie, ale polskie morze wcale nie ustępuje, zaskoczy cię wspaniałymi zachodami słońca, czystym piaskiem i przyjemną wodą.

 

2016-06-08

TOP 10 atrakcji Budapesztu, które trzeba zobaczyć

Budapeszt to jedno z tych miast, do których bardzo chętnie się wraca. Ma w sobie niezwykłą, nie do opisania magię. Jeśli w najbliższym czasie wybierasz się do węgierskiej stolicy, na pewno zainteresuje cię nasze zestawienie – 10 atrakcji, których nie możesz pominąć.

2016-06-01

10 pomysłów na poznanie Nowego Jorku za darmo

Mogłoby się wydawać, że zwiedzanie Nowego Jorku wymaga sporej sumy pieniędzy. Tymczasem, są sposoby na to, by zupełnie za darmo odkryć uroki tej metropolii. Poznaj je i zaplanuj podróż już dziś.

2016-05-24

Korpo - kultura za granicą – czyli jak uniknąć gafy w służbowej podróży?

Zdarza się, że szef wysyła cię w podróż służbową? A może sam prowadzisz biznes poza granicami naszego kraju? Jeśli tak, przekonaj się, jak w różnych krajach wygląda kultura korporacyjna, jakie panują zasady i co zrobić, by uniknąć gafy na służbowych spotkaniach.

 

2016-05-16

Włoska wyprawa – radzimy co powinieneś zabrać w podróż

Dziś radzimy, co powinieneś zabrać w podróż do Włoch. To popularne miejsce, a wakacje tuż, tuż. Mimo że Włochy to kraj bliski i europejski, przed wyjazdem warto przeznaczyć nieco czasu na przygotowania. Zapoznaj się z listą niezbędnych rzeczy dla własnego spokoju i pewności, że podróż nie będzie wiązała się ze stresem.

2016-05-04

Najgorsze błędy na urlopie

Urlop na który czekasz cały rok ma być relaksem, sposobem na oderwanie się od problemów i ucieczkę od codzienności. Niestety czasem okazuje się, że oczekiwany, długo planowany urlop okazuje się porażką, i zamiast odpocząć, zrelaksować się i zapomnieć o codziennych troskach, wracasz z niego jeszcze bardziej poddenerwowany i zniechęcony. Dziś radzimy, jakich błędów należy uniknąć, by wymarzone wakacje były udane.

2016-04-26

Majówka z dzieckiem – kilka rad

Już niedługo majówka. Warto odpocząć, zwolnić tempo, wybrać się na wycieczkę i nabrać energii na kolejne tygodnie pracy. Zbaczamy dziś nieco z kursu lotniczego i piszemy o podróżach ogólniej. Jeśli chciałbyś zorganizować rodzinny wyjazd, ale obawiasz się, że to zbyt duże i skomplikowane przedsięwzięcie – służymy radami i zapewniamy, że podróż z dzieckiem naprawdę może być relaksem :)

2016-04-19

Tanie podróżowanie - 7 miast, w których nie wydasz fortuny

Zagraniczne wojaże to często ogromny koszt. Są bowiem na świecie miejsca, które - choć zapewniają wyśmienity urlop - sprawiają, że portfel przeraźliwie pustoszeje. Ale są też takie miasta, w których nie wydasz fortuny, a odpoczniesz, poznasz cenne zabytki, będziesz miał okazję zachwycić się krajobrazami i skorzystać z rozrywek...

2016-04-11

Jak być turystą i wcale na niego nie wyglądać

Tytułowe pytanie brzmi tajemniczo, ale już spieszymy z wyjaśnieniami. Bo wcale nie chodzi o to, aby udawać miejscowego na siłę. Często jednak nasz sposób bycia i zachowanie, daje do zrozumienia, że jesteśmy ...

2016-04-08

Najbardziej fotogeniczne miejsca na świecie

Dlaczego tak bardzo lubimy robić zdjęcia? Chcemy uwiecznić miło spędzony czas, ciekawe zakątki i sytuacje, które nam się przydarzyły. Zatrzymujemy przyjemne wspomnienia, żeby móc wrócić do nich po latach. I jeśli zwiedzając świat, często masz w ręku aparat, na pewno zainteresuje cię nasze zestawienie najbardziej fotogenicznych miejsc.

2016-04-04

Nietypowe zjawiska przyrody, będziesz pod wrażeniem

Dużo podróżujemy, zwiedzamy, odkrywany różne miejsca i atrakcje. Wydaje nam się, że wiele już widzieliśmy i świat nie ma przed nami tajemnic. Ale na świecie istnieją jeszcze zjawiska przyrody, które są niezwykłe, zagadkowe, tajemnicze i czasem przerażające. 

2016-03-30

Miejsca na świecie, które mogą zniknąć

Czy wiesz, że na świecie są takie miejsca, które w bliższej lub dalszej przyszłości mogą po prostu zniknąć z powierzchni Ziemi?

 

2016-03-21

Ryzykowne, przerażające, ciekawe – ekstremalne atrakcje turystyczne

Każdy ma swój sposób na udany wypoczynek. Jedni uwielbiają słodkie lenistwo, inni stawiają na aktywność. Jest też odważna grupa osób, która zainteresowana jest ekstremalnymi atrakcjami – takimi, które podnoszą poziom adrenaliny, wywołują strach i są bardzo ryzykowne. 

2016-03-14

Zakaz wstępu turystom – nie wejdziesz, choćbyś bardzo chciał!

Świat pozornie stoi otworem. Nie ma miejsc, do których z jakiegokolwiek powodu nie można się dostać. Wszystko jest dostępne i na wyciągnięcie ręki. Dziś udowodnimy, że są zakątki zupełnie niedostępne dla osób z zewnątrz.

2016-03-07

10 mitów na temat podróżowania samolotem

Na temat latania powstało wiele mitów. Niektóre z nich powodują strach przed podróżą samolotem, inne niechęć do konkretnych linii lotniczych, a jeszcze inne po prostu wprowadzają dezinformację. Dlatego postanowiliśmy zmierzyć się z najczęściej powtarzanymi mitami i raz na zawsze je obalić.

2016-03-01

10 światowych sposobów na wygranie nierównej walki z kacem.

W ciągu roku jest wiele okazji do dobrej zabawy zakrapianej alkoholem. Komu nie zdarzyło się kiedyś wypić za dużo wysokoprocentowych trunków i na drugi dzień cierpieć katusze z powodu kaca? :-)

2016-02-15

Krabi, zjawiskowa Tajlandia o jakiej nie słyszałeś

Tajlandia to miejsce, które rok rocznie odwiedzają tłumy. Znana z pięknych krajobrazów, cudownego klimatu, mnóstwa atrakcji do zwiedzania i orientu, również kulturowego. To bez wątpienia jeden z najczęściej wybieranych turystycznie krajów w Azji.

2016-02-08

5 rzeczy, o których musisz wiedzieć, gdy planujesz podróż do Japonii

Japonia jest krajem, który nie bez powodu jest wymarzonym kierunkiem podróży wielu z nas. Zanim jednak rozpoczniesz planowanie swojego wyjazdu życia, sprawdź nasze porady, dzięki którym będzie to jeszcze łatwiejsze.

 

2015-07-17

Nietypowe muzea w Polsce – koniecznie znajdź dla nich czas.

Wiele osób uważa, że odwiedzanie muzeów jest nudnym zajęciem, choć jak wiadomo, prezentują one wspaniałe, cenne eksponaty. Alternatywą dla „tradycyjnych” muzeów są te nieco bardziej oryginalne, które wprawią nas czasem w zachwyt, czasem w zdumienie, czy niedowierzanie, a czasem będą powodem uśmiechu. Mowa o najdziwniejszych muzeach w naszym kraju.

2015-07-01

Zgubiłeś dokumenty za granicą? Nie wpadaj w panikę.

Znamy zasady, wiemy co robić, by uchronić się przed kradzieżą. Wiadomo, nie należy nosić przy sobie sporej sumy gotówki, chować dokumenty w kilka miejsc, zwracać uwagę na osoby, które są blisko nas np. w sklepach, czy autobusach, nie „chwalić się” zawartością portfela, być czujnym w miejscach publicznych.

2015-06-25

Lot Dreamlinerem - niezapomniana podróż

Wielogodzinny lot samolotem, to zwykle nic miłego. Nawet największych fanów podróży potrafi zniechęcić do zwiedzania świata. Jednak nasze polskie linie lotnicze LOT oferują nam niezwykle wygodną podróż na pokładzie Dreamlinera – czyli samolotu Boeing 787. 

2015-06-18

Autostop – poradnik dla początkujących

 To najtańszy pomysł na podróżowanie, jednak też trzeba pamiętać o tym, że niosący ze sobą wiele niedogodności. Autostop od lat jest sposobem na letnie wakacje nie tylko dla studentów, ale również dla wielu osób, które są w kwiecie wieku.

2015-06-08

15 przykazań turysty - najważniejsze zasady o których musisz pamiętać

 Wybierasz się na wakacje? Sprawdź naszych 15 przykazań turysty. Dzięki nim możesz bawić się podczas urlopu jeszcze lepiej i unikniesz kłopotliwych i niezbyt przyjemnych sytuacji!

 

2015-06-01

Bezpieczne plażowanie w tropikach

 Marzysz o tym, aby wybrać się w niezwykłą podróż do ciepłych krajów, żeby zrelaksować się i zregenerować swoje siły? W takim przypadku pamiętaj o tym, żeby dobrze przygotować się na swój wyjazd.

2015-05-26

Kontakt z liniami lotniczymi

Coraz częściej korzystamy z usług linii lotniczych – dzięki różnorodnym promocjom można podróżować wyjątkowo tanio i zwiedzić wiele malowniczych zakątków na całym świecie. Większość formalności związanych z zakupem biletów można obecnie załatwić przez internet, nie musząc wychodzić z domu. 

2015-05-22

Jak można zostać stewardessą?

 Marzeniem wielu dziewczynek od dzieciństwa jest bycie stewardessą. Niektórym udaje się je spełnić. Zanim jednak będzie można wejść na pokład samolotu w tej właśnie roli, trzeba uzyskać odpowiednie przygotowanie, a także wyróżniać się określonymi predyspozycjami. Jak w związku z tym można zostać stewardessą?

2015-04-30

Ambasada i konsulat – czym się różnią?

 Często słowa „ambasada” i „konsulat” stosujemy wymiennie, określając nimi każdą zagraniczną placówkę dyplomatyczną. W rzeczywistości jednak każde z nich ma nieco inne znaczenie. Czym wobec tego różni się ambasada od konsulatu?

2015-04-21

Przewóz roweru w samolocie

 Chcesz wybrać się na rower do Włoszech lub planujesz przeprowadzkę do Londynu i chcesz zabrać go ze sobą? Najlepszym rozwiązaniem jest zapakowanie go do swojego samochodu. Także przewóz pociągiem jest nieskomplikowany. Co jednak wtedy, gdy takie opcje nie wchodzą w grę i pozostaje droga lotnicza?

2015-04-17

Bagaż na lotnisku – jak go nie zgubić?

Zagubiony bagaż to chyba jedna z największych obaw każdego podróżującego samolotem. Gdy na taśmie nie widać znajomej walizki, wtedy pojawia się kłopot. Dlatego też w podróż nie poleca się zabierać ze sobą do walizki tych najdroższych i najbardziej cennych przedmiotów – te lepiej mieć przy sobie w bagażu podręcznym. 

2015-04-09

Prywatne pocztówki z podróży, czyli jak fotografować krajobrazy.

Teraz fotografem może zostać każdy, oczywiście, nie od razu zawodowcem, bo do tego potrzebny jest nie tylko dobry sprzęt, ale dodatkowo także szeroka wiedza, umiejętności oraz talent. Nie warto jednak rezygnować z uwieczniania pięknych widoków, także podczas wakacji, gdy często chcemy zachować je ze sobą na zawsze.

2015-03-24

Najpopularniejsze atrakcje turystyczne w USA

Stany Zjednoczone to mnóstwo atrakcji turystycznych. Aby zobaczyć je wszystkie, warto mieć dużo czasu. Na co w szczególności warto go poświęcić?

2015-03-19

Podstawowe zasady kontroli na lotniskach

Lotnisko zasadniczo znacznie różni się od dworca autobusowego czy kolejowego. To powoduje, że wiele osób obawia się swojego pierwszego lotu samolotem. Nie ma się jednak czego obawiać, 

2015-03-17

Wizyta na plaży nudystów - jak się zachować?

  W niektórych krajach ich lokalizacja jest pilnie strzeżoną tajemnicą, w innych są powszechnie dostępne dla każdego – plaże nudystów czy naturystów, bo to właśnie o nich mowa, mogą wzbudzać kontrowersje, ale również mają wielu entuzjastów opalania się nago.

2015-03-13

Praktyczna instrukcja użycia kompasu

 Chyba każdy z nas miał w ręku kompas – nie każdy z nas jednak wie, w jaki sposób go używać. Chociaż teraz do dyspozycji mamy nowoczesny sprzęt GPS i mapy w telefonie, to jednak znajomość posługiwania się kompasem jest nieoceniona.

2015-03-10

Co warto zobaczyć w Paryżu?

Stolica Francji – Paryż ma wiele wspaniałych atrakcji turystycznych. Po mieście najlepiej poruszać się metrem, które jest w stanie dowieźć turystów w najbardziej znane zakątki. Co warto zobaczyć w szczególności wtedy, gdy planuje się tylko krótki pobyt w tym wyjątkowym mieście?

2015-03-05

Spanie w samolocie – kilka praktycznych porad dla śpiochów

Latanie samolotem, szczególnie na dłuższych trasach, w przypadku których pasażerowie przenoszą się w inną strefę czasową, może być bardzo męczące. Dlatego warto uciąć sobie wtedy drzemkę, aby zregenerować swoje siły i potem łatwo przystosować się do zmiany czasu. 

2015-03-03

Lot rejsowy i lot czarterowy – różnice

Gdy planujesz wakacje i podróż samolotem, w takim przypadku musisz wybrać także odpowiednią formę dotarcia do celu. Pod względem liczby połączeń i przewoźników możliwości są spore. Wszystkie z nich można podzielić jednak na dwa typy – połączenia rejsowe i połączenia czarterowe. Czym różnią się one między sobą?

2015-03-02

Wyspy Kanaryjskie - którą wybrać?

Wyspy Kanaryjskie to jeden z popularnych kierunków wakacyjnych wojaży. Te hiszpańskie wyspy pochodzenia wulkanicznego położone na Oceanie Atlantyckim u wybrzeży Afryki, a dokładnie Maroka zachwycają różnorodnością piękna. 

2015-02-25

Londyn - darmowe zwiedzanie

Jeżeli chodzi o utrzymanie, to stolica Wielkiej Brytanii zdecydowanie nie należy do tanich. Ceny noclegów i wyżywienia są tutaj dość spore, ale można za to zaoszczędzić na zwiedzaniu, ponieważ do wielu znanych miejsc wejść można bez opłat.

2015-02-19

Zasady obowiązujące w krajach muzułmańskich - o czym pamiętać podczas wyjazdu

 Podczas wakacji odwiedzamy często mniej znane dla nas regiony świata, w których kultura jest pokaźnie inna niż w naszym kraju. Warto być świadomym tego, że jest ona odmienna – zasady i obyczaje znane u nas mogą nie być mile widziane w innym miejscu.

2015-02-17

Jak nie zgubić drogi w trakcie zwiedzania dużego miasta?

Kochasz zwiedzać różne miasta rozsiane po całym świecie? Wypoczynek to nie tylko piaszczyste plaże czy góry, ale również zwiedzanie – dzięki niemu można zapoznać się bliżej z wieloma wspaniałymi zakątkami, które zachwycają zabytkami i wielowiekową historię...

2015-02-10

Zemsta faraona - jak sobie z nią poradzić?

 Zemsta faraona to inne określenie na dolegliwości żołądkowo-jelitowe, które często dotykają turystów spędzających urlop w Egipcie, a także w innych krajach arabskich. 

2015-02-09

Szukamy wiernej towarzyszki podróży!

Podróżowanie samo w sobie, kojarzy się z uczuciem przyjemności. Delikatny dreszcz emocji przed zobaczeniem nowego miejsca, ciekawość tego, jak spędzimy czas gdzieś, gdzie nie przebywamy na co dzień. Radość oczekiwania tego, co nieznane. 

2015-02-03

Gwiazdki w hotelach - co oznaczają?

W folderach reklamowych przy hotelach można zobaczyć gwiazdki – od jednej do pięciu. Każdy wie, że im więcej gwiazdek, tym wyższy standard.

2015-01-28

Bilet lotniczy - co składa się na jego cenę?

Gdy kupujesz bilet lotniczy, możesz zauważyć, że na ostateczną cenę składa się wiele różnych opłat. 

2015-01-26

Zasady podróżowania osób niepełnosprawnych w samolotach.

Osoby niepełnosprawne, które mają zamiar wybrać się w podróż samolotem, powinny pamiętać o zasadach, które obowiązują na pokładzie – ich przestrzeganie zapewnia optymalne bezpieczeństwo w trakcie lotu.

2015-01-22

Jak przewozić żywność w samolocie.

Chcesz zabrać ze sobą kanapki i coś do picia na pokład samolotu? Możesz mieć problem, ponieważ większość linii lotniczych zabrania przewozu żywności.

2015-01-19

Darmowy Internet w podróży

Wielu z nas bez Internetu nie może już sobie poradzić – bez dostępu do sieci i jednocześnie wszystkich kont na portalach społecznościowych, kont pocztowych i innych serwisów wielu podróżnikom humor nie dopisuje.

2015-01-05

Kiedy zwrócić się o pomoc do konsulatu?

Warto pamiętać o tym, że wtedy, gdy przebywa się w obcym kraju, na przykład na wakacjach, o pomoc można prosić pracowników polskiego konsulatu lub konsulatu innych krajów Unii Europejskiej, gdy polski jest niedostępny. 

2014-12-17

Szykuje się długi lot? Sprawdź nasze porady jak go przetrwać.

Latanie na dłuższe dystanse, głównie międzykontynentalnie, jest zwykle bardzo męczące. Podróż jest długa, siedzenia nie zawsze wygodne, nawet ciekawa książka może stać się nudna, a oferowane przez przewoźnika rozrywki mało atrakcyjne. Jak w związku z tym latać komfortowo na długich trasach?

2014-12-11

Jak podróżować z wartościowymi przedmiotami?

Naczelną zasadą podczas wyjazdów bliższych i dalszych jest niezabieranie ze sobą drogocennych przedmiotów, które mogą zostać zniszczone lub skradzione.

2014-12-09

Jak unikać zatruć pokarmowych na wakacjach?

Od dawna planujesz swoje wakacje i chcesz, żeby były idealne? W takim przypadku sytuacja, w której pojawiają się sensacje żołądkowe, na pewno nie jest mile widziana.

2014-12-03

Turbulencje - czym są i skąd się biorą?

 Nawet u tych, którzy wielokrotnie latali już samolotem, są powodem do strachu. Turbulencje, bo to właśnie o nich mowa, towarzyszą jednak każdemu przelotowi, chociaż nie zawsze są tak mocno odczuwane przez pasażerów. 

2014-11-24

Bóle uszu podczas lotu samolotem.

Bóle uszu i uczucie zatkanych uszu bardzo często towarzyszy podniebnym podróżom. 

2014-11-21

Jetlag - jak mu zapobiegać?

Każdy, kto podróżował na dłuższe dystanse samolotem, z pewnością wie, czym jest jetlag.

2014-11-20

 
Kupuj bezpiecznie bezpieczenstwo
Dbamy o bezpieczeństwo Państwa danych przesyłanych w czasie transakcji on-line. Używając najnowocześniejszych technologii szyfrowania danych możemy zagwarantować poufność przesyłanych informacji oraz danych kart kredytowych.
Wygodna płatność płatności
Możesz dokonać natychmiastowej płatności z kilku najpopularniejszych bankach w Polsce bez dodatkowych kosztów. Akceptujemy również płatności wszystkimi popularnymi kartami kredytowymi.
 

Media | Loty z Polski | Loty z Polski - miasta | Loty z Warszawy | Linie lotnicze | Kontakt